Profil absolventa bakalárskeho štúdia (Bc.)
ELEKTROTECHNIKA
(študijný odbor 2675 elektrotechnika)
Pre absolventa prvostupňového vysokoškolského štúdia je charakteristický primeraný všeobecný prírodovedný základ, na ktorý nadväzuje široký odborno-teoretický elektrotechnický základ, primeraná počítačová gramotnosť a znalosť niektorých ekonomických súvislostí odboru. Bakalársky študijný program Elektrotechnika je zostavený tak, aby splnil všetky požiadavky kladené na absolventov tohto študijného programu. Je orientovaný predovšetkým na zvládnutie základných a všeobecných znalostí potrebných v širokom spektre elektrotechnických odborností a potrebných na štúdium študijných programov druhého stupňa uskutočňovaného priamo v tomto, ale aj v podobných študijných odboroch. Pokiaľ absolvent nepokračuje v štúdiu na 2. stupni vysokoškolského štúdia, nadobudne požadovaný široký odborný profil a je schopný sa adaptovať v rôznych technických, ako aj iných prevádzkach.
Absolvent študijného programu predstavuje odborníka s multidisciplinárnym presahom technických vedomostí, ktoré vie aplikovať a interpretovať na základe poznatkov z predmetov technického základu elektrotechniky a elektroniky s dôrazom na špecializáciu: autotronika, elektroenergetika, elektrické pohony, elektrická trakcia, výkonové elektronické systémy. V rámci tohto bakalárskeho študijného programu absolvent získa špecifické odborné vedomosti, schopnosti a zručnosti vhodné aj pre oblasť elektrofyzikálneho výskumu, elektrotechnológie, výkonovej elektroniky, mechatroniky, automatizácie a priemyselnej informatiky, merania a prípadne počítačovej techniky.
Po ukončení štúdia absolvent vie odborne komunikovať a spolupracovať s technickým personálom, pričom disponuje znalosťami a ich aplikovaním z pohľadu moderných prostriedkov elektrotechniky, princípov fungovania elektrotechnických systémov, ich návrhu, konštrukcie a bezpečného používania. Zároveň má absolvent vedomosti z oblasti počítačového modelovania a simulácií, programovania a základov embedded systémov.
Všeobecný teoretický, ako aj prírodovedný a informatický vedomostný základ získa absolvent po absolvovaní povinných predmetov: Matematika 1 a 2, Elektrické obvody 1 a 2, Informatika, Úvod do fyziky, Mechanika, Elektrina a magnetizmus. Na základe absolvovania týchto predmetov vie absolvent vyvodiť závery a súvislosti v kontexte takých hlavných tém, ako sú elektrické obvody, elektromagnetické pole v rozsahu potrebnom na pochopenie základných javov, elektrotechnické materiály a technológie. Na ne nadväzujúce bazálne vedomosti z oblasti elektrotechniky získa študent absolvovaním ostatných povinných predmetov: Základy merania a meracích systémov, Elektronika 1, Teória automatického riadenia, Matlab pre elektrotechniku, Materiály a technológie v elektrotechnike, Výkonová elektronika, Výkonové polovodičové meniče 1 a Elektrické pohony 1.
Absolvovaním tejto skupiny predmetov má absolvent vedomosti o meraní najmä elektrických veličín, má nevyhnutné znalosti z problematiky prenosu a spracovania analógových signálov a o digitalizácii signálov, vie vysvetliť činnosť základných elektronických súčiastok a ich aplikovanie vo vybraných obvodoch a systémoch, má základné znalosti z oblasti bezpečnosti práce s elektrotechnickými zariadeniami a vie tvoriť súvisiacu technickú dokumentáciu. Jazykové kognitívne zručnosti sú získané v troch povinných predmetoch Odborný anglický jazyk. Základné ekonomické zručnosti zas v predmete Podnikový manažment 1. Vzhľadom na charakter študijného programu Elektrotechnika sú v učebnom pláne zastúpené 4 špecializácie profilované formou povinne voliteľných predmetov s cieľom umožniť hlbšiu profiláciu v daných témach. Projekčnú činnosť sa absolvent naučí realizovať
po vypracovaní semestrálnych projektov/prác a absolvovaním predmetov Bakalársky projekt zo špecializácie a vypracovaním a obhajobou bakalárskej práce.
Schopnosť overiť si praktickú využiteľnosť nadobudnutých poznatkov zo štúdia má študent v rámci predmetu Odborná prax, ktorý je povinný v rozsahu minimálne 60 hodín. Prax je povinné absolvovať najneskôr v poslednom 6. semestri, pričom možnosť voľby je v každom ročníku štúdia. Okrem toho sú študentovi ponúkané výberové predmety, ktoré môžu študentovi pomôcť vyrovnať sa s prípadnými nedostatkami teoretických alebo praktických zručností.
Na základe vyššie uvedených skutočností absolvent študijného programu Elektrotechnika je schopný tvorivo aplikovať poznatky z teoretického základu elektrotechnického inžinierstva na riešenie dielčích typických problémov a navrhnúť aj praktické riešenia. Tieto riešenia môžu byť hardvérové a softvérové. Absolvent vie aktívne získavať informácie a aktívne rozširovať svoje vedomosti, vie pracovať ako člen tímu a dosiahnuté výsledky vie zhodnotiť v etických a sociálnych súvislostiach.