ODDELENIE ELEKTRONIKY

Vedúci oddelenia

prof. Ing. Michal Frivaldský, PhD.

michal.frivaldsky@uniza.sk
+421 41 513 1600
AB032

Image

Oddelenie  elektroniky svoju pedagogickú a vedecko-výskumnu činnosť sústreďuje na nové trendy z oblasti elektronických súčiastok, výkonových polovodičových prvkov, progresívnych topológií výkonových polovodičových meničov a ich aplikačného využitia v širokom spektre praktických riešení, ako automobilová elektronika, priemyselná elektronika, elektromobilita, systémy energetických úložísk a obnoviteľné zdroje elektrickej energie. Študenti sa počas štúdia taktiež oboznámia s možnosťami počítačového modelovania výkonových polovodičových systémov, základmi z oblasti problematiky elektromagnetickej kompatibility elektronických zariadení, ako aj ich riadenia prostredníctvom vnorených mikropočítačových systémov („embedded control systems“). Oddelenie zabezpečuje výučbu vo všetkých stupňoch štúdia v 4 laboratóriách.

 

Laboratórium elektroniky (BI 014)

Laboratórium sa využíva na výučbu predmetov Úvod do elektroniky, Elektronika 1 a Elektronika 2. V laboratóriu sa realizuje praktická výučba, pričom je vytvorených 20 samostatných pracovných miest. Každé pracovisko je vybavené pájkovacou stanicou, osciloskopom Tektronix s príslušenstvom, laboratórnym zdrojom, multimetrom, generátorom funkcií a potrebnou súčiastkovou základňou pre praktickú výučbu.

Fotogaléria

Laboratórium výkonovej elektroniky (AB 15)

Laboratórium sa využíva na výučbu predmetov: výkonové polovodičové meniče 1 a výkonové polovodičové meniče 2, návrh a konštrukcia výkonových polovodičových systémov, výkonové polovodičové systémy, výkonová elektronikaSimulačné jazyky vo výkonovej elektronike, diskrétne riadenie výkonových systémov, analýza a syntéza výkonových polovodičových systémov.

Laboratórium poskytuje pre praktickú výučbu 6 samostatných pracovísk, každé pre dvoch študentov. Všetky pracoviská sú vybavené modernou výpočtovou technikou značky Dell, 2-kanálovými, alebo 4-kanálovými osciloskopmi značky Tektronix s príslušenstvom (napätové, prúdové sondy, rogowskeho cievky), DC napájacími zdrojmi RigolAgilent, programovateľnými generátormi funkcií Rigol,  autotransformátorom, elektronickou záťažou StatronOmega, spájkovacím príslušenstvom a ručným náradím, multimetrami Voltcraft/Metrel a RLC metrami. V laboratóriu je taktiež k dispozícii vektorový analyzátor LMG 500, wattmeter (1 a 4 kanálový), programovateľný napájací zdroj (1f a 3f) a široká škála elektronických súčiastok (pasívne a aktívne).

Fotogaléria

Laboratórium elektromagnetickej kompatibility (S 09)

V tomto laboratóriu katedra dokáže realizovať predbežné EMC merania elektronických zariadení, ako aj výuku praktických cvičení z predmetu Elektromagnetická kompatibilita.

Pracovisko laboratória obsahuje špecializované EMC zariadenia na meranie a testovanie emisií a odolnosti elektronických zariadení. Laboratórium je vybavené výpočtovou technikou Dell, laboratórnymi napäťovými zdrojmi, osciloskopmi, univerzálnymi meracími prístrojmi, signálovými generátormi, spájkovacou stanicou a ručným náradím.

Skúšky emisií, ktoré je možné na pracovisku realizovať:

  • merania vyžarovaného vysokofrekvenčného elektromagnetického rušenia (Radiated emission), 30-1000MHz, GTEM 1000
  • merania svorkových rušivých napätí (Conducted emissions), 9kHz-30MHz, do 16 A, Artificial mains network Rohde and Schwarz ENV216


Skúšky odolnosti proti elektromagnetickým vplyvom:

  • skúšky odolnosti proti vyžarovanému vysokofrekvenčnému elektromagnetickému poľu (Immunity to radiated field), max 30V/m, 1GHz, GTEM 1000
  • skúšky odolnosti proti rýchlym elektrickým prechodným javom/ skupinám impulzov (Burst), do 5kV, UCS 500N
  • skúšky odolnosti rázovým impulzom (Surge), do 4kV, UCS 500N
  • skúšky odolnosti proti krátkodobým poklesom napätia, krátkym prerušeniam a kolísaniam napätia (Voltage Dips, Voltage Interruptions, Voltage Variations), UCS 500N
  • skúška odolnosti proti elektrostatickému výboju (Electrostatic discharge immunity test), max. 15kV, NSG 435 ESD SIMULATOR

Podrobný opis prístrojového vybavenia nájdete tu.

Fotogaléria

Laboratórium progresívnych meničových systémov (AB 116)

Laboratórium sa využíva na realizáciu doktorandských, prípadne diplomových prác. V laborátóriu sa nachádza výpočtová technika, napájacie zdroje, osciloskopy, generátory, programovacie prostredie Dspace, navíjačka transformátorov, trojfázový výkonový zdroj v racku a spájkovacia technika, atď. V laboratóriu sú pracovné stoly s jednofázovými a trojfázovými zásuvkami. Jeden stôl obsahuje aj autotransformátor.

Fotogaléria