Profil absolventa inžinierského štúdia (Ing.)

VÝKONOVÉ ELEKTRONICKÉ SYSTÉMY

(študijný odbor 2675 eletrotechnika)

Študijný program Výkonové elektronické systémy má za úlohu zabezpečiť výchovu odborníkov, ktorí majú odborné a prierezové vedomosti z viacerých tematických oblastí študijného odboru. Absolvent vie špecifikovať princípy a metódy používané pri návrhu, konštrukcii a projektovaní elektroenergetických, elektrotechnických a autotronických zariadení, kde sa vo vysokej miere uvažuje s implementáciou výkonových elektronických systémov. Absolvent inžinierskeho programu je spôsobilý na samostatné projekčné, konštruktérske a návrhové práce, vytváranie, posudzovanie, realizáciu a vyhodnocovanie rozsiahlych projektov zameraných na oblasť elektroenergetiky, elektrických pohonov a elektrickej trakcie, autotroniky a elektromobility. Pri vývoji a konštruovaní samostatne a efektívne využíva návrhové systémy pre elektrotechniku, ako aj bežné programovacie nástroje pre vývoj aplikácií pre programovateľné štruktúry (mikropočítače, FPGA a i.). Absolvent je schopný využívať zložité meracie prístroje a systémy a dokáže merať, diagnostikovať, skúšať a vyhodnocovať komplexné signály a obvody v zložitých systémoch na úrovni fyzickej vrstvy. Nadobúda predpoklady na samostatnú a kreatívnu prácu pri technologických inováciách v rámci výskumno-vývojových oddelení priemyselných spoločností. Vie koncipovať, a využiť nadobudnuté mäkké zručnosti pri riešení výskumno-vývojových úloh. Kvalifikovane rozhoduje o koncepčných otázkach a riadenie veľkých organizačných projektov v uvedených oblastiach. Absolvent si prehĺbi vedomosti z matematiky, fyziky, teoretickej elektrotechniky, elektrických strojov a ďalších predmetov teoretického základu, ktoré sú ďalej aplikované a širšie rozvinuté v oblasti informačných systémov, programovania a využitia výpočtovej techniky so zameraním na výkonové elektronické a elektrotechnické systémy. Pozná a vie aplikovať teoretický aparát potrebný na riešenie a simulačných analýz ustálených i prechodových stavov v elektrotechnických systémoch. Získa praktické skúsenosti a zručnosti v laboratórnej práci, dobre ovláda odbornú terminológiu v cudzom jazyku, pozná základy ekonomických metód a má základné znalosti z práva, psychológie a riadenia kvality. Má schopnosť riadiť prácu v tíme, komunikovať, tvorivo riešiť problémy, rozhodovať sa, robiť závery, kriticky a samostatne myslieť. Absolvent nájde uplatnenie v projektovaní, riadení, konštrukcii a prevádzke priemyselných a elektroenergetických podnikov, v projekčných a výskumných ústavoch a ďalších organizáciách správneho, výrobného, prevádzkového alebo opravárenského
charakteru.

Aby študent získal vyššie uvedené zručnosti a poznatky, je výučba predkladaného študijného programu rozdelená do viacerých tematicky orientovaných predmetov. V rámci výučby predmetov sú použité rôzne formy sprostredkovania poznatkov a ich následného osvojenia. Teoretické vedomosti prezentované na prednáškach sú následne precvičované v rámci kontaktnej výučby počas seminárov, cvičení a laboratórnych cvičení. Navyše sú študentom zadávané rôzne typy projektových úloh, vďaka ktorým si vyskúšajú aplikovanie získaných vedomostí nie len na cielené vytvorené teoretické úlohy ale aj praktické problémy. To im umožní spájať vedomosti
získané v rôznych predmetoch do vlastného tvorivého riešenia zadaných úloh, čo ich pozitívne pripraví na úlohy, ktoré budú musieť riešiť vo svojej budúcej odbornej praxi alebo výskumnej činnosti. Zároveň, jedným z hlavných výstupov vzdelávania je zabezpečenie výchovy odborníkov s vysokou expertíznou odbornosťou pre ovládanie princípov v zložitých elektrotechnických zariadeniach, kde sú implementované výkonové elektronické systémy.

Odborno-technický základ študent získa po absolvovaní povinných predmetov: Elektromobilita, Virtuálna inštrumentácia 1 a 2, Klasické metódy riadenia výkonových systémov, Kvalita elektrickej energie. Jazykové kognitívne zručnosti sú získané v dvoch povinných predmetoch Odborný anglický jazyk pre VES 1 a Odborný anglický jazyk pre VES 2. Vedomosti z oblasti medzinárodných elektrotechnických štandardov noriem, procesu certifikovaného merania, skúšania a samotného certifikovania elektronických zariadení absolventi získajú absolvovaním predmetu Normalizácia, metrológia a skúšobníctvo. Pokročilé ekonomické zručnosti, alebo zručnosti riadiaceho pracovníka môžu absolventi získať v povinne voliteľných predmetoch Podnikový manažment 2 a Základy koučovania.

Vzhľadom na charakter študijného programu Výkonové elektronické systémy sú v učebnom pláne zastúpené 4 špecializácie profilované formou povinne voliteľných predmetov s cieľom umožniť hlbšiu profiláciu v daných témach. Projekčnú činnosť sa absolvent naučí realizovať po vypracovaní semestrálnych projektov/prác daných predmetov, absolvovaním predmetu Návrh a konštrukcia výkonových polovodičových systémov, absolvovaním predmetov Diplomový projekt zo špecializácie 1 a 2 a Vypracovanie a obhajoba diplomovej práce. Schopnosť overiť si praktickú využiteľnosť nadobudnutých poznatkov zo štúdia má študent v rámci predmetu Odborná prax, ktorý je povinný v rozsahu minimálne 60 hodín. Prax je povinné absolvovať najneskôr v poslednom 4. semestri, pričom možnosť voľby je v každom ročníku štúdia.

Okrem toho sú študentovi ponúkané výberové predmety, ktoré môžu študentovi pomôcť vyrovnať sa s prípadnými nedostatkami teoretických alebo praktických zručností.